Nominacja do Grand Press Photo 2017. Czym ta nagroda jest dla fotografa?

Written by Kowal on .

Share

 

Grand Press Photo to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie fotograficzne w Polsce. Dla fotografa jest tym czym dla muzyka są Fryderyki, a dla aktora Orły. Konkurs skierowany tylko i wyłącznie do fotoreporterów z naszego kraju. Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo. Tegorocznej edycji przewodniczył świetny Francesco Zizola, włoski fotoreporter z agencji fotograficznej NOOR. Poza nim w skład komisji XIII edycji nagrody weszli: Maria Mann (European Pressphoto Agency), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii), Maciej Skawiński (fotograf, zwycięzca World Press Photo), Andrzej Zygmuntowicz (Związku Polskich Artystów Fotografików). Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 5200 zdjęć, do ścisłego finału zakwalifikowane prace 65 fotografów w 11 kategoriach. Kiedy twoje nazwisko jest wymieniane w jednym rzędzie z najlepszymi reporterami w Polsce (mającymi za sobą często międzynarodową karierę), a za twoimi plecami siedzi Tomasz Tomaszewski i Bartek Lazar to wiesz, że jesteś tam, gdzie marzyłeś by być. Kiedyś podziwiałem tylko zdjęcia GPP w galeriach na stronach internetowych. W tym roku zasiadałem na gali na której z ust prowadzącego wyczytują twoje nazwisko i opowiadają twoją historię.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiłem kilka fotografii. Oczy jurorów zwrócone zostały ku zdjęciu na którym uwieczniona została Wanda Wąsowska, ikona polskiego jeździectwa. Zdjęcie to nominowane zostało w kategorii SPORT. Z kuluarowych rozmów dowiedziałem się, że jeszcze inna moja pozycja była bardzo mocno brana pod uwagę, ale odpadła z mojej winy. Czy jestem zawiedziony brakiem nagrody? Jest niedosyt, jak zawsze, gdy nie wygrywasz. Z drugiej strony samo znalezienie się w tym gronie jest już sporym wyróżnieniem i daje satysfakcję i radość trudną do opisania. Nominowane zdjęcie będzie oczywiście można zobaczyć na wystawie "Grand Press Photo 2017", która wkrótce pewnie wyruszy w randez vous po Polsce. Znajdzie się też w corocznym albumie drukowanym. Gala konkursowa odbyła się 18 maja na Krakowskich Przedmieściach w Warszawie w Kinie Kultura.

Są konkursy i konkursy. W jednych bierzesz udział, nie wygrywasz i zastanawiasz się - "Seriously? Kto dokonuje tutaj wyboru?" A są takie, w których mówisz "Czapki z głów, miło być pośród was. Trzeba robić jeszcze lepsze zdjęcia!". Grand Press Photo to zdecydowanie ta druga kategoria.

Grand Press Photo to ostatni z ważnych konkursów w których brałem udział. Dobre to było półrocze dla mnie, które rozpoczęło się od wyróżnień w HumanDOC i Monochrome Photography Awards, poprzez trzecią nagrodę w Śląskiej Fotografii Prasowej. Oby takich powodów do radości, z roku na rok przybywało!

Lista nominowanych do Grand Press Photo 2017

Nominowane zdjęcie mojego autorstwa

Zobacz nagrodzone zdjęcia

Share